اخبار

معاون اجرایی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) برنامه های این بنیاد برای دهه کرامت را تشریح کرد

معاون اجرایی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) برنامه های این بنیاد برای دهه کرامت را تشریح کرد
معاون اجرایی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در نشست شورای برنامه ریزی جشن های دهه کرامت به تشریح برنامه های این بنیاد در دهه کرامت پرداخت.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، زهرا سروآزاد در نشست شورای برنامه ریزی جشن های دهه کرامت خراسان رضوی اظهار کرد: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در گستره جهانی در بیش از 2 هزار نقطه دنیا در 77 کشور و در گستره ملی نیز در 31 استان فعالیت دارد که 61 درصد این برنامه ها در سطح ملی و 39 درصد در سطح بین المللی برنامه ریزی شده است.
وی افزود: شورای مشورتی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به منظور آسیب شناسی برنامه های موضوعی جشنواره سیزدهم برگزار شد و پس از آن نیز نشست کارگروه های مناطق هشت گانه با حضور مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها در خصوص بررسی نقاط قوت و ضعف جشنواره های موضوعی تشکیل شد که نتیجه این جلسات تغییر 38/2 درصدی برنامه های دوره چهاردهم جشنواره بین المللی امام رضا(ع) بود.

89 برنامه بخش ملی در چهاردهمین دوره جشنواره امام رضا(ع)

معاون اجرایی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با اشاره به تشکیل 8 کارگروه فرهنگی، هنری، پژوهشی، سینمایی، مطبوعاتی، دیجیتالی، دانشگاهیان و برنامه های ویژه گفت: در این کمیسیون ها برنامه های پیشنهادی چهاردهمین دوره جشنواره به صورت تخصصی بررسی و در نهایت 89 برنامه در بخش های مختلف تصویب شد.

وی اشاره ای به سهم برنامه های موضوعی چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) داشت و افزود: جشنواره های هنری، فرهنگی، پژوهشی، سینمایی و مطبوعاتی و دیجیتال به ترتیب 33، 28/8، 19/6، 9/3 و 9/3 درصد برنامه های موضوعی این دوره از جشنواره را به خود اختصاص داده اند که 18 درصد این برنامه ها به استان خراسان رضوی اختصاص دارد.

سروآزاد تصریح کرد: تعیین سیاست های کلی جشنواره با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه شورای سیاستگذاری چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) صورت گرفت که در این جلسه سیاست های کلی جشنواره تصویب و از پوستر چهاردهمین دوره جشنواره نیز رونمایی شد.
وی با اشاره به انتشار فراخوان جشنواره در 28 آبان ماه سال گذشته همزمان با سالروز میلاد امام موسی کاظم(ع) ابراز کرد: فراخوان چهاردهمین دوره جشنواره پس از اعلام عمومی 536 مرتبه توسط شبکه های ملی و استانی صدا و سیما، چاپ فراخوان در روزنامه های کثیرالانتشار و به صورت تولید هزار و 91 خبر در رسانه های مختلف تبلیغ شده است.

انتخاب 16 خادم نمونه فرهنگ رضوی داخل و خارج کشور 

وی با اشاره به تشکیل ستاد اجرایی جشنواره متشکل از دستگاه های مختلف و شورای بین الملل جشنواره مرکب از 18 دستگاه و شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت گفت: کمیته انتخاب خادمان فرهنگ رضوی داخل کشور با تشکیل 5 جلسه و کمیته انتخاب خادمان فرهنگ رضوی خارج کشور نیز با تشکیل 7 جلسه، 16 خادم نمونه فرهنگ رضوی داخل و خارج کشور را انتخاب و به تایید وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی رسانید.
معاون اجرایی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) گفت: همچنین کارگروه ترجمه آثار نیز با تشکیل جلسات مختص خود آثار تولیدی و محتوایی را برای علاقه مندان داخل و خارج کشور گردآوری کرده است.
وی ادامه داد: جلسات کمیته افتتاحیه و اختتامیه نیز جلساتی به منظور تدوین سین برنامه های مراسم اختتامیه چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) تشکیل داده است.
سروآزاد همچنین به تشکیل شورای هماهنگی دانشگاه ها و دستگاه های مجری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در استان خراسان رضوی با حضور 15 دستگاه مجری نیز اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: کارگروه های فرهنگی، هنری، سینمایی، پژوهشی، مطبوعاتی، دیجیتالی، کودک و نوجوان و دانشگاهیان به ریاست معاونان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ارتقا بخشی برنامه های جشنواره و نظارت بر نحوه اجرا تشکیل شده است.
معاون اجرایی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) افزود: نشست ناظران تخصصی و مقیم (استانی) نیز به منظور فعال نمودن دو سیستم نظارتی تخصصی و عمومی برای ارزیابی برنامه های موضوعی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) تشکیل جلسه داده است.

توسعه بخش های کودک و نوجوان، دانشگاهی، بین الملل و مردمی جشنواره امام رضا(ع) 

وی با اشاره به توسعه بخش کودک و نوجوان جشنواره بین المللی امام رضا(ع) گفت: مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سطح استان های کشور از 700 مرکز در دوره سیزدهم به 910 مرکز در دوره چهاردهم رسیده است.
سروآزاد توسعه بخش دانشگاهی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را با رویکرد نهضت رضوی عنوان و خاطرنشان کرد: تعداد دانشگاه های مجری جشنواره های امام رضا(ع) از 22 دانشگاه در دوره سیزدهم به 32 دانشگاه در دوره چهاردهم رسیده است.
وی با بیان اینکه 2 هزار نقطه از 77 کشور دنیا برگزار کننده برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) هستند، تصریح کرد: از این کشورها 31 کشور آسیایی، 26 کشور آفریقایی، 16 کشور اروپایی و 4 کشور آمریکایی هستند.
معاون اجرایی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) از تولید و ارسال محصولات فرهنگی به کشورهای هدف و مجری برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) خبر داد.

وی با اشاره توسعه بخش های مردمی چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در قالب جشن های دهه کرامت گفت: یادمان ها و بزرگداشت ها در مسیر جاده ولایت، برنامه های پنجم ذی القعده روز بزرگداشت امامزادگان سراسر کشور، برنامه های ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی (شاهچراغ)، برگزاری جشن های محله محور با تشکیل ستادهای محلات تهران، ساماندهی جشن های خودجوش مردمی در اقصی نقاط کشور، دیدار با علما و مراجع و اهتام به گلباران حرم مطهر امام رضا(ع) در روز میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و روز میلاد امام رضا(ع) برنامه هایی است که برای بخش مردمی جشنواره امام رضا(ع) در نظر گرفته شده است.

سروآزاد یادآور شد: طبق سنوات گذشته آیین افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) و آغاز جشن های دهه کرامت همزمان با روز میلاد حضرت معصومه(س) در قم و آیین اختتامیه این جشنواره نیز در شب میلاد حضرت رضا(ع) در مشهد برگزار می شود.
وی با اشاره به برگزاری برنامه های موضوعی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به مدت 10 روز در ایام دهه کرامت در استان های سراسر کشور اظهار کرد: مراسم بخش بین الملل جشنواره امام رضا(ع) نیز در تاریخ 21 و 22 مرداد ماه با حضور میهمانان خارجی و انتخاب هیات مدیره مجمع تخصصی قاره آفریقا، اروپا و آمریکا در مشهد برگزار خواهد شد.

۱۴ تیر ۱۳۹۵ ۰۸:۱۶

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.