اخبار

مهم ترین اخبار چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) برای 25 تیر

مهم ترین اخبار چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) برای 25 تیر
مهم ترین اخبار چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) برای 25 تیرماه درقالب چند خبر آمده است. شاعران برجسته آذری زبان جهان میزبان جشنواره شعر رضوی آذری در ارومیه
دبیرجشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری از حضور شاعران برجسته آذری زبان جهان در مراسم اختتامیه این جشنواره در ارومیه خبر داد.
محمدباقر کریمی اظهار کرد: استان آذربایجان غربی و شهر فرهنگ پرور ارومیه در دهه کرامت سال جاری میزبان یازدهمین جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی افزود: در این جشنواره میزبانی 9 شاعر برجسته از کشورهای آلمان، ترکیه، جمهوری آذربایجان و عراق را در بخش بین الملل این جشنواره بر عهده خواهیم داشت.
وی شاعران خارجی را سفیران ابلاغ عشق و ارادت مسلمانان به حضرت رضا(ع) به سرزمین های خود دانست و تاکید کرد: این شاعران با طی کردن مراحل قانونی سفر خود، یک روز قبل از برگزاری اختتامیه جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری وارد ایران می شوند.
حجت الاسلام کریمی با اعلام اسامی این شاعران بخش بین الملل جشنواره گفت: حسن بابور، آرزو کتین کایا و ولایت آی تان از کشور آلمان، موسی آیدین و علی کران از کشور ترکیه، عوض قربانلی از کشور جمهوری آذربایجان، عاصی نصرت آقا اوغلو، علاءالدین مصطفی کرکوک اوغلو و سن نیر حسین کهیه اوغلو از کشور عراق میهمانان ما هستند.

در نشست خبری دبیر جشنواره عنوان شد؛ 618 فیلم، آماررسیده به دبیرخانه جشنواره فیلم رضوی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در نشست خبری با اصحاب رسانه از رشد 20 درصدی ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره فیلم رضوی خبر داد و گفت: در یازدهمین دوره جشنواه فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی 618 فیلم به دبیرخانه این جشنواره رسیده است که رکوردی تازه در این جشنواره است.
علی غیاثی افزود: از این تعداد 365 اثر مربوط به بخش داستانی و 253 اثر مربوط به بخش مستند که از 30 استان کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است. درمیان آثار رسیده 57 اثر متعلق به کارگردانان زن است که نوید حضور بهتر زنان در عرصه فیلمسازی را می دهد.
غیاثی ندوشن گفت: با توجه به اینکه جشنواره فیلم رضوی یک جشنواره ملی است تلاش برگزار کنندگان جشنواره این است که بتوانند علاوه بر استفاده از ظرفیت های استان از هنرمندان شناخته شده ی کشور نیز استفاده کنند. به این منظور اعضای هیئت انتخاب جشنواره یازدهم متشکل از هنرمندان یزدی و کشوری است.
وی ادامه داد: اعضای هیئت انتخاب بخش داستانی جشنواره را رقیه توکلی، طیبه فلکیان و مسعود امینی تیرانی تشکیل می دهند که هر سه از کارگردانان شناخته شده در عرصه فیلم کوتاه هستند.
وی افزود: اعضای هیئت انتخاب بخش مستند نیز متشکل از لقمان خالدی، مهدی قربان پور و معین کریم الدینی است که از مستندسازان خوب کشور هستند.

از رسانه های برتر یازدهمین جشنواره فیلم رضوی تقدیر می شود
کمیته رسانه یازدهمین جشنواره فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی اعلام کرد که از رسانه های برتر در این جشنواره تقدیر خواهد شد.
رسانه ها پل های ارتباطی مردم و جشنواره ها هستند، باور برگزارکنندگان جشنواره فیلم رضوی هم این است که رسانه ها می توانند با درج اخبار و اطلاع رسانی صحیح، ارتباط بین هنرمندان، مردم و جشنواره را استحکام ببخشند.
به همین منظور و همچون سال گذشته، برگزارکنندگان یازدهمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی در یزد در طول جشنواره رسانه هایی که اخبار جشنواره را پوشش می دهند رصد کرده و در اختتامیه از رسانه های برتر تقدیر خواهد شد.
«میزان حجم اخبار تولیدی از سوی خود رسانه»، «میزان بازنشر اخبار ارسالی از سوی کمیته رسانه جشنواره»، «خلاقیت در بازآفرینی خبر و گزارش با توجه به نوع تیتر و متن و تعداد عکس» و «جانمایی در صفحه سایت یا روزنامه» از جمله مواردی که برای انتخاب رسانه برتر در نظر گرفته خواهد شد.
لازم به یادآوری است مطبوعات بایستی سه نسخه از نشریه خود حاوی مطالب مرتبط با جشنواره را به دبیرخانه جشنواره به آدرس یزد، خیابان کاشانی، ابتدای بلوار امام جعفر صادق(ع)، کوچه شهید عظیمی، پلاک 30/1 ارسال نمایند. سایت ها و خبرگزاری ها نیز می توانند لینک اخبار خود را در تلگرام به شماره 09128961713 ارسال کنند.

تمدیدمهلت ارسال آثار به جشنواره داستان رضوی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان از تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره رضوی تا ٣١ تیر خبر داد و افزود: آثار تولیدی علاوه بر ارسال از طریق اینترنت به صورت پستی نیز دریافت می شود.
محمدرضا سوقندی اظهار کرد: برای مشارکت بیشتر و فعالتر نویسندگان سراسر کشور علاوه بر تمدید زمان ارسال آثار، نویسندگان می توانند آثار خود را به صورت پستی، حضوری و اینترنتی نیز ارسال کنند.
سوقندی از ارسال بیش از هزار اثر به این جشنواره خبر داد و گفت: دوازدهمین جشنواره سراسری داستان رضوی (کبوتر حرم) از سری برنامه های چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) بیستم مرداد به میزبانی سمنان برگزار می شود.
کارگاه آموزشی داستان نویسی رضوی در سمنان برگزار می شود
کارگاه آموزش داستان نویسی در حاشیه برگزاری جشنواره داستان رضوی، به مدت دو روز با محوریت داستان نویسی رضوی، روزهای 23 و 24 تیر برای علاقه مندان رده سنی بالای ١٢ سال در استان سمنان برگزار می شود.
هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی بالا بردن سطح کیفی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره داستان نویسی رضوی است.

مادربزرگ 86 ساله همدانی در مسابقه کتابخوانی رضوی شرکت کرد

مریم حجت‌الاسلامی متولد 1309 است و با 86 سال سن، به‌عنوان مسن‌ترین فرد در مسابقه جشنواره کتابخوانی رضوی در همدان شرکت کرد.
وی که دارای 9 فرزند است، از طریق نوه‌هایش با جشنواره کتابخوانی رضوی و منابع آن آشنا شده و با کمک آن‌ها در مسابقه شرکت کرده است.
حجت‌الاسلامی با بیان اینکه در خانواده‌ای مذهبی و اهل مطالعه بزرگ شده و نوه حاج شیخ محمدباقر بهاری، از شخصیت‌های برجسته مذهبی استان همدان است، افزود: پدربزرگم در تمام عمر خود همواره اهل مطالعه بود و روایات بسیاری از ائمه اطهار(ع) را برای اهل خانواده بازگو می‌کرد.
وی ادامه داد: پس از ازدواج نیز همسرم اهل مطالعه و کتاب بود و هرگاه فرصتی می‌یافت،خلاصه‌ای از کتاب‌ها را برایم بیان می‌کرد و فرزندانم نیز با کتاب بزرگ شده‌اند و در حال حاضر نیز، نوه‌هایم گاهی برایم خلاصه آنچه را که در کتاب می‌خوانند، بیان می‌کنند.
این مادربزرگ کتاب‌دوست با عنوان این مطلب که با تشویق نوه‌ خود در مسابقه کتابخوانی رضوی شرکت کرده است، اضافه کرد: وقتی متوجه شدم منابع جشنواره کتابخوانی رضوی در خصوص امام رضا(ع) است از نوه‌ام خواستم مطالبی که در کتاب می‌خواند برای من نیز بازگو کند و به همین دلیل مشتاق شدم در مسابقه شرکت نمایم.
حجت‌الاسلامی در ادامه به ویژگی‌هایی از امام هشتم (ع) اشاره و عنوان کرد: تواضع، بردباری و بخشش امام رضا(ع) معروف است و ایشان با همه مردم از غنی تا فقیر با فروتنی برخورد می‌کردند.

راهیابی ۳۱۰ اثر به مرحله داوری جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی

بیش از ۳۱۰ اثر علمی و فرهنگی از نویسندگان داخلی و خارجی با موضوع حضرت رضا(ع) و خاندان آن حضرت، که به دبیرخانه نهمین جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی رسیده، در اختیار گروه داوری این جشنواره قرار گرفت.
دبیر اجرایی جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی اظهار کرد: با پایان مهلت ارسال آثار برای نهمین جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی، بیش از 310 اثر داخلی و خارجی به زبان‌هایی همچون فارسی، عربی، انگلیسی، اسپانیولی، کردی، ترکی آذربایجانی، کره ای، نروژی و ... از کشورهایی همچون لبنان، کره جنوبی، نروژ، الجزابر، هند، دانمارک و ... به دبیرخانه نهمین جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی رسیده است.
قیصری نیک خاطرنشان کرد: آثار ارسالی به جشنواره شامل 242 کتاب، 14 پایان نامه، 42 اثر شایسته چاپ و 16 کتاب دیجیتال است و در مجموع آثار رسیده، 42 اثر به زبان های غیر فارسی است که حسب نظر شورای سیاستگذاری جشنواره برای پنج گروه داوری جهت ارزیابی آثار و معرفی برترین های حوزه رضوی ارسال شده است.
وی با بیان اینکه بیشترین آثار ارسالی در حوزه علوم و معارف و تاریخ و سیره رضوی است، افزود: بخش مهمی از آثار رسیده به دبیرخانه، در بخش کتاب شامل محورهای علوم و معارف رضوی، تاریخ و سیره رضوی، داستان، کودک و نوجوان، ترجمه و زبان‌های خارجی، و ... بوده و تعدادی اثر نیز مربوط به سه بخش « کتاب دیجیتال»، «پایان‌نامه» و «آثار شایسته چاپ» است.

استاندار گیلان در ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کرد
استاندار گیلان ضمن شرکت در ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی، استفاده از ظرفیت برگزاری جشنواره های ملی و بین المللی را یکی از اثربخش ترین حوزه های ترویج فرهنگ کتاب خواندن عنوان کرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان استقبال گیلانیان از جشنواره کتابخوانی رضوی در بخش مکتوب را چشمگیر توصیف کرد و افزود: مردم کتابخوان گیلان با استقبال از این جشنواره، علاقمندی خود به مطالعه را بار دیگر به اثبات رساندند.
امیر محمدپور با قدردانی از حمایت های استاندار فرهنگ دوست گیلان از موضوعات مربوط به ترویج فرهنگ کتابخوانی در استان یادآور شد: قطعا نگاه ویژه ایشان به حوزه کتابخانه های عمومی راهگشای بسیاری از مشکلات و دغدغه های فراوان در این حوزه بوده و خواهد بود.
همچنین از مشارکت محمدعلی نجفی، استاندار گیلان در ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داد و گفت: رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان ضمن شرکت در بخش مکتوب این جشنواره با اشاره به اهمیت مقوله ترویج فرهنگ کتابخوانی با استفاده از ظرفیت حضور در جشنواره های ملی و بین المللی آن را یکی از اثربخش ترین حوزه های ترویجی مطالعه عنوان کرد.
۲۶ تیر ۱۳۹۵ ۰۸:۴۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.