اخبار

مهم ترین اخبار چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در 28 تیر

مهم ترین اخبار چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در 28 تیر
مهم ترین اخبار چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در 28 تیرماه درقالب 8 خبر آمده است.

*سید جواد جعفری: خطا و اشتباه در برنامه های جشنواره امام رضا (ع) قابل جبران نیست
مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (علیه السلام) با اشاره به اینکه در برگزاری جشنواره امام رضا (ع) اشتباه قابل جبران نیست، گفت: اگر برنامه هایی که به نام اهل بیت (علیهم السلام) برگزار می شود، مخدوش شود، قابل جبران نیست.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، سید جواد جعفری در دیدار با مسئولان کهگیلویه و بویراحمد، اظهار کرد: جشنواره امام رضا(ع)، چون دلی و اعتقادی است باید انتظار داشت که در فضای فرهنگی جامعه تاثیرگذار باشد و آگاهی مردم را افزایش دهد.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) فعالیت برای اهل بیت (علیهم السلام) را با سایر بخش ها متفاوت دانست و عنوان کرد: فعالیت هایی که شما در این استان در راستای ترویج فرهنگ ائمه انجام می دهید، عبادت است؛ زیرا که فعالیت های شما تعداد مخاطبان را بالا برده و عطش زیارت امام رضا (علیه السلام) را برای مردم بیشتر می کند.

وی با اشاره به اینکه در زمینه برگزاری جشنواره امام رضا (علیه السلام)  اشتباهی قابل جبران نیست، افزود: اگر برنامه ای که به نام اهل بیت (علیهم السلام) است، مخدوش شود، قابل جبران نیست؛ لذا مراقبت از برگزاری مطلوب جشنواره ها و نام امام رضا (علیه السلام) ضروری است.

وی دهه کرامت را، دهه ترویج شعائر دینی و اسلامی دانست و اظهار کرد: عمده برنامه های مردمی جشنواره امام رضا(ع) در دهه کرامت با مسئولیت ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور و با مشارکت مردمی برگزار می شود.

دهه کرامت تجلی همکاری متقابل دولت و مردم 
مدیرعامل بنیاد بین المللی به جشن های مردمی دهه کرامت اشاره و اظهار کرد: وقتی مردم در دهه کرامت با تمام ظرفیت خود برای گرامیداشت این روزها فعالیت دارند، طبیعی است که مسئولان نیز در این عرصه مردم را همراهی می کنند.

وی با بیان اینکه به برکت حضور امام رضا (علیه السلام) تمدن اسلامی در ایران شکل گرفت، اظهار کرد: وجود بارگاه مطهر امام رضا (علیه السلام) برکت و نعمت بزرگی برای مردم ایران اسلامی محسوب می شود.

جعفری، با اشاره به اینکه همه ملت ایران بر سر سفره این امام بزرگوار میهمان هستند، ادامه داد: امروز ایران اسلامی دارای نظام مقتدری در عرصه جهانی بوده و این همه کینه و دشمنی به دلیل اقتدار نظام در الگوسازی برای مردم دنیاست.

وی عنوان کرد: کدام مجلس مذهبی، فرهنگی و اعتقادی را سراغ داریم که مانند ایام نوروز مردم آغاز سال جدید خود را کنار حرم امام رضا (علیه السلام) سپری و یک سال زندگی خود را با این امام بزرگوار بیمه کنند.

وی با بیان اینکه خداوند نعمت بزرگی مثل امام رضا (علیه السلام) را به مردم ایران هدیه کرده و همه میهمان این امام بزرگوار هستیم، یادآور شد: وجود این امام نقطه عطفی برای ماست که باید قدر آن را بدانیم، معارف ایشان را شناخته و به دیگران نیز منتقل کنیم.

جعفری، بهترین نوع شکرگزاری را شناخت آموزه‌ های رضوی و انتقال آن به دیگران دانست و خاطرنشان کرد: یکی از کارهای ارزشمند در نظام مقدس جمهوری اسلامی،نام گذاری دهه اول ماه ذی القعده از میلاد حضرت معصومه (سلام الله علیها) تا میلاد آقا امام رضا (علیه السلام) به نام دهه کرامت است.

وی اظهار کرد: دستگاه های فرهنگی با فعالیت های علمی، پژوهشی و فرهنگی می توانند جهت ترویج روزافزون فرهنگ رضوی در جامعه تلاش کنند.

جعفری، با بیان اینکه دولت و مجلس توجه خاصی به برنامه های دهه کرامت دارند، افزود:۳۱ استان کشور بین یک تا ۱۰ برنامه در این دهه اجرا می کنند.

وی یکی از شاخه های جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (علیه السلام) را جشنواره سراسری آئین های نمایشی در فرهنگ رضوی دانست و خواستار حمایت مسئولان استان کهگیلویه و بویر احمد از این جشنواره شد.

*کارگاه فیلمنامه نویسی رضوی باحضور فیلم نامه نویس برجسته کشور در یزد برگزار شد
کارگاه فیلمنامه نویسی از برنامه های جنبی یازدهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی در یزد برگزار شد  و مهران کاشانی در این کارگاه به تعریف و اصول داستان نویسی پرداخت.

وی کنجکاوی را یکی از مهم ترین عناصر داستان دانست و افزود: به علت کنجکاوی خواننده و قدرت پیش بینی او، در داستان باید بین آنچه خواننده پیش بینی کرده و آنچه در نتیجه داستان آورده شده شکافی حاصل شود. هر میزان که خواننده را با وضعیتی روبرو کنید تا پیش بینی کند اما با نتیجه ای متفاوت روبرو شود و این فرآیند تا انتهای داستان ادامه داشته باشد، داستانگوی بهتری هستید.

نویسنده فیلمنامه فیلم «آواز گنجشک ها» اظهار کرد: در داستان نویسی یکسری قواعد داریم و ما نیازمند کسب مهارت های لازم هستیم و پس از آن می توانیم روش و شیوه ی مخصوص به خودمان را پیدا کنیم.

کاشانی در بخش دوم کارگاه به بررسی مبانی و بخش های مختلف یک فیلمنامه پرداخت و با معرفی هر بخش و توضیح آن از هنرجویان حاضر در کارگاه خواست تا این موارد را تمرین کنند.

پایان تیرماه زمان اعلام فیلم‎های راه یافته به مرحله نهایی جشنواره فیلم رضوی
اسامی فیلم‎های راه یافته به مرحله نهایی یازهمین جشنواره فیلم رضوی، پایان تیرماه اعلام می شود.

دبیر تخصصی جشنواره یازدهم فیلم  رضوی، گفت: پیش از این 25 تیرماه زمان اعلام نتایج اعلام شد ولی با توجه به تمدید مهلت ارسال آثار تا 10 تیرماه به طبع زمان بازبینی و اعلام آثار منتخب به تعویق افتاده است.

رقیه توکلی اظهار کرد: در حال حاضر هیأت انتخاب در حال بازبینی آثار دریافتی از هنرمندان است و اوایل مرداد در کنفرانس خبری اسامی فیلم های منتخب از طریق سایت شمس توس استان یزد و رسانه های دیگر اعلام خواهد شد.

*حضور شخصیت‌های ملی و کشوری در اختتامیه جشنواره تولیدات تلویزیونی رضوی در لرستان
معاون فرهنگی اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به دعوت از شخصیت‌های ملی و کشوری برای حضور در آیین اختتامیه جشنواره تولیدات تلویزیونی رضوی، گفت: لرستان امسال دومین سال است که جشنواره تولیدات تلویزیونی رضوی را برگزار می‌کند.

ماشاالله امان‌الهی بهاروند با اشاره به این‌که صدا و سیما در ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره همکاری خوبی با دست اندرکاران این رویداد هنری داشته است، اظهار کرد: همچنین صدا و سیما برای انعکاس مناسب و پوشش خبری و مستندسازی جشنواره قول مساعد داده است.

*31 تیرماه؛ آخرین مهلت شرکت در همایش شناخت اخلاق و آداب رضوی
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: زمان نام نویسی و ارسال اثر جهت شرکت در همایش علمی پژوهشی شناخت اخلاق و آداب رضوی در تاریخ 31 تیرماه به اتمام خواهد رسید.

مهدی حقیقی اظهار کرد: تاکنون حدود 60 اثر علمی پژوهشی از طریق سامانه اینترنتی به دبیرخانه این همایش ارسال شده است و امید است که در روزهای آتی تعداد آثار  افزایش یابد.

دبیر همایش شناخت اخلاق و آداب رضوی افزود: با حضور برگزیدگان، مدعوین، مسئولان کشوری و استانی طی مراسم اختتامیه این همایش ، 5 نفر برگزیده اصلی معرفی می شوند که به این افراد جوایز نقدی از 13 تا 20میلیون ریال به همراه لوح تقدیر و تندیس همایش اهداء خواهد شد.

*مراسم اختتامیه جشنواره سفرنامه و خاطره نویسی رضوی 20 مرداد برگزار می شود
نشست شورای برنامه‌ریزی جشنواره سفرنامه و خاطره‌نویسی رضوی در راستای برگزاری باشکوه آیین اختتامیه این جشنواره در مرکز استان ایلام تشکیل شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در این نشست بابیان اینکه مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره سفرنامه و خاطره‌نویسی رضوی در ایلام پایان‌یافته است، ابراز کرد: این جشنواره یکی از تاثیرگذارترین برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) است که باید برای برگزاری بهتر آیین اختتامیه این جشنواره در مرکز استان برنامه‌ریزی مدون و مناسبی به عمل آید.

علی محمدنیاکان یادآور شد: هماهنگی لازم با صداوسیمای مرکز استان به‌منظور ضبط و پخش آیین اختتامیه از شبکه استانی و سراسری صورت گرفته است و تلاش شده که با تعامل هر چه بیشتر با مراکز علمی، دانشگاهی و حوزوی با برگزاری نشست‌های مشترک زمینه مشارکت بیش‌از پیش اقشار مختلف مردم در این مراسم فراهم شود.

وی آیین اختتامیه جشنواره سفرنامه و خاطره‌نویسی رضوی را20 مرداد سال جاری همزمان با دهه کرامت اعلام کرد.

*زاهدان میزبان اختتامیه جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی درهنرهای گرافیکی
هشتمین اتاق فکر دومین جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در هنرهای گرافیکی در سیستان وبلوچستان تشکیل شد و در آن درباره چگونگی برگزاری آیین اختتامیه این جشنواره رایزنی شد.

تاکنون 230 اثر به دبیرخانه دومین جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در هنرهای گرافیکی در سیستان وبلوچستان رسیده است.

دومین جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در هنرهای گرافیکی سیستان وبلوچستان،بیستم مردادماه سال جاری درزاهدان برگزارخواهد شد.

*اعلام نتایج داوری همایش سیمای امام رضا (علیه السلام) در آیینه ادبیات پایداری
نتایج داوری همایش سیمای امام رضا (علیه السلام) در آیینه ادبیات پایداری در استان کرمانشاه به زودی اعلام می شود.

مسئول دبیرخانه همایش سیمای امام رضا (علیه السلام) در آیینه ادبیات پایداری گفت: فرآیند داوری و اختصاص امتیازات به مقالات پذیرفته شده در مرحله پایانی آن قرار دارد و هم اکنون در حال نهایی کردن فهرست پذیرفته شدگان هستیم که پس از جمع بندی به زودی نتایج داوری و معرفی برگزیدگان همایش اعلام خواهد شد.

پیمان جسری تصریح کرد: مقالات برگزیده و تعدادی از مقالات که به تشخیص هیئت داوران همایش صلاحیت چاپ را داشته باشند در مجموعه مقالات همایش به نام «عهد جانان 3» به چاپ خواهد رسید، و تلاش ما این است که در روز بیستم مرداد ماه و در آیین افتتاحیه همایش همزمان با ارائه مقالات در اختیار علاقه مندان قرار بگیرد.

*هیات داوران دومین جشنواره سراسری نمادهای شهری رضوی انتخاب شدند
دبیر تخصصی دومین جشنواره سراسری نمادهای شهری رضوی در نشست رسانه ای این جشنواره  از انتخاب هیات داوران این دوره از جشنواره خبر داد و گفت:  دکترعلی‌اصغر کفشچیان مقدم، حمید شانس و فرهاد ابراهیمی هیأت داوری و انتخاب آثار دومین جشنواره سراسری نمادهای شهری رضوی را برعهده خواهند داشت.

مرتضی گودرزی دیباج با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره اظهار کرد: تأکید ما انجام همزمان دو کار است؛ یکی اینکه حتما از ظرفیت هنرمندان جوان استفاده کنیم و دیگر اینکه آنچه که تحت هنر اسلامی طی چند قرن معرفی شده بتواند در دوره جدید با نگاه مدرن تبلور پیدا کند. ما گرفتاری‌هایی که در حوزه معماری و برخی عرصه‌های دیگر داشته‌ایم، در رسیدن به یک مدل زیباسازی شهری هم داریم.

گودرزی دیباج گفت: یکی از اهداف جدی ما در حوزه هنرهای شهری مطالعه و جست‌وجوی ظهور و بروز باورهای دینی با قالب‌ و ساختاری معاصر و فاخر است که بتواند عملا در حوزه تصویرسازی و زیباسازی شهری به هنر خلاقه جوانان اتکا کند و از تجربیات پیشکسوتان بهره بگیرد. سعی داریم این جشنواره حتما از مرحله جشنواره‌ای خارج و وارد مرحله اجرا در شهر شود. این جشنواره می‌تواند به عنوان یک الگو برای کل کشور مطرح شود و مدلی را از تجلی هنر دینی در عرصه تصویر شهری ارائه کند.

دبیر تخصصی دومین جشنواره ملی نماد های شهری رضوی افزود: علاقه‌مندان تا ۱۵ مردادماه فرصت دارند فایل آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. ۲۰ مردادماه داوری مرحله اول انجام می‌شود. از ۱۵ تا ۲۰ شهریورماه نیز آثار برگزیده باید به صورت ماکت ارائه شوند تا از ۲۰ تا ۲۵ شهریور داوری نهایی انجام شود و  مراسم اختتامیه جشنواره ۲۹ شهریورماه خواهد بود و نمایشگاه آثار هم از ۲۹ شهریور تا پنجم مهرماه در شهر قم برگزار می‌شود.

۲۸ تیر ۱۳۹۵ ۱۳:۳۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.