اخبار

سید جواد جعفری مطرح کرد: از رونمایی از دانشنامه امام رضا(ع) تا برگزاری جشن های دهه کرامت در 77 کشور جهان

سید جواد جعفری مطرح کرد: از رونمایی از دانشنامه امام رضا(ع) تا برگزاری جشن های دهه کرامت در 77 کشور جهان
مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، در دیدار تولیت آستان قدس رضوی برکات و دستاوردهای جشنواره بین المللی امام رضا(ع) و جشن های دهه کرامت را تشریح کرد.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)،سید جواد جعفری در این دیدار گفت: به لطف خداوند متعال، حمایت های مردم ولایتمدار خراسان، شورای فرهنگ عمومی، دولت، مجلس شورای اسلامی، تولیت فقید و فقیه مجاهد حضرت آیت الله واعظ طبسی و با هدف گرامیداشت ایام سالروز ولادت باسعادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام رضا (ع) و کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) و بزرگداشت حضرت شاهچراع، بیش از 360 دستگاه، سازمان، نهاد و تشکل اعم از دولتی و مردمی، در اتحادی بی بدیل و هدفی مشترک حول محور فرهنگ رضوی با برپایی سالانه جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری امام رضا (ع) در 31 استان و 77 کشور جهان در تعظیم شعائر الهی قیام کرده اند و جریانی معنوی را به منظور ایجاد نشاط و شاداب ملهم از آموزه های رضوی در این برهه رقم می زنند.
وی با اشاره به آغاز جشنواره امام رضا(ع) از سال 82 افزود: این حرکت بی بدیل از سال 1382 با همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آستان قدس رضوی اغاز شد و با همکاری آستانه مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) و حضرت شاهچراغ (ع) و مشارکت فعال استانهای کشور با تصویب هیات وزیران توسعه پیدا کرد.
مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) ادامه داد: برکت این رویداد الهی به قدری وسیع و گسترده است که اگر آن را معجزه بنامیم حرفی به گزاف نگفته ایم. این اتفاق مبارک و شکل گیری دهه کرامت دست اراده الهی و عنایت امام رئوف حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) است و ارادتمندان آن حضرت مامور به آن هستند.

وی به شکل گیری شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت اشاره و اظهار کرد: گفتمان سازی برخاسته از رویداد جشنواره بین المللی امام رضا (ع) موجباتی را فراهم کرد تا با نهادسازی و جریان سازی تقویم نانوشته ای از فعالیتهای فرهنگی را پدید آورد و حرکتهای خودجوش مردمی توسعه پیدا کرد و دهه کرامت نهادینه و فراگیر  و منجر به تشکیل شورای هماهنگی و بزرگداشت دهه کرامت به مسئولیت حجت الاسلام و المسلمین سلیمانی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد شد.

جعفری به اهمیت قدمگاهها درجشنواره امام رضا(ع) اشاره کرد و افزود: قدمگاه های مسیر هجرت حضرت امام رضا (ع) و هم چنین خانه امام  در مرو که تا قبل از برگزاری جشنواره کمتر مورد توجه واقع می شد در توافق انجام شده بین دولت ایران و دولت ترکمنستان همه ساله با حضور مردم و مقامات دو کشور با برگزاری همایش و مراسم ویژه گرامی داشته  و به موضوع هجرت و چرایی آن بیشتر پرداخته می شود.
دبیر جشنواره بین المللی امام رضا(ع)،تصویب روز پنجم ذی القعده به عنوان روز تکریم امامزادگان و بقاع متبرکه و روز ششم ذی القعده به عنوان روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ (ع) از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی  را از دیگر برکات برگزاری این جشنواره عنوان کرد.

وی اظهار کرد: مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی به عنوان یکی از دستاوردهای جشنواره بین المللی امام رضا (ع) با هدف نهادسازی و بومی سازی فعالیت های جشنواره در خارج از کشور شکل گرفت که مجمع تخصصی قاره آسیا در سیزدهمین دوره جشنواره تشکیل شد و  در این دوره از جشنواره نیز مجامع تخصصی آفریقا و همچنین اروپا و آمریکا تشکیل می گردد.
وی بیان کرد: آغاز به کار تالیف و تدوین دانشنامه امام رضا (ع) از دیگر دستاوردهای این جشنواره است که به لطف خداوند تبارک و تعالی جلد اول آن منتشر شد و در مراسم اختتامیه رونمایی می شود.

مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی – هنری امام رضا (ع) گفت: خبرگزاری فرهنگ رضوی با مجوز هیأت نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها  در این دوره از جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در دهه کرامت فعالیت خود را آغاز می کند.
جعفری راه اندازی فصلنامه تخصصی علمی- پژوهشی فرهنگ رضوی با اخذ مجوز از کمیسیون مجلات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیأت نظارت بر مطبوعات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تولید هزاران اثر علمی، فرهنگی و هنری با الهام از آموزه های رضوی به صورت سالانه را از دیگر دستاوردهای چهارده دوره برگزار ی این جشنواره برشمرد.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، گفت: آنچه که برای دست اندرکاران این رویداد خدایی مهم است، هم سویی و هم افزایی هرچه بیشتر با برنامه های آستان مقدس رضوی در چارچوب منشور تعریف شده از سوی مقام معظم رهبری می باشد.
وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت آیت ا... واعظ طبسی از همه دستگاه های اجرایی خراسان رضوی خاصه آستان قدس رضوی در برگزاری سیزده دوره جشنواره بین المللی امام رضا (ع) قدردانی کرد.

۳۰ تیر ۱۳۹۵ ۰۸:۲۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.