اخبار

پژوهشگر برگزیده جشنواره امام رضا(ع) در کرمانشاه: حوزه پژوهش کشور درباره امام رضا(ع) دچار خلاهای جدی است/رشته ادبیات رضوی تاسیس شود

پژوهشگر برگزیده جشنواره امام رضا(ع) در کرمانشاه: حوزه پژوهش کشور درباره امام رضا(ع) دچار خلاهای جدی است/رشته ادبیات رضوی تاسیس شود
دکتر احمد خلیلی مازندرانی و استاد دانشگاه است و تاکنون در سه دوره همایش های علمی پژوهشی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با عناوین «فرهنگ رضوی و جلوه های آن در زبان و ادبیات فارسی»، «امام رضا(ع) در آیینه ی ادبیات عرفانی» و «امام رضا(ع) در آیینه ادبیات کودک و نوجوان» که به میزبانی استان کرمانشاه برگزار شده، شرکت داشته و حضور در 11 کنفرانس علمی، و چاپ 13 مقاله در مجلات تخصصی را نیز در کارنامه پژوهشی خود به ثبت رسانده است.

وی در گفت و گو با خبرگزاری فرهنگ رضوی از وضعیت پژوهش های رضوی در کشور به شدت انتقاد کرد و گفت: با وجود این که امام رضا(ع) تنها امام میهمان سرزمین ایران هستند اما متاسفانه درباره ایشان پژوهش های عمیق و تاثیر گذار و به روز خیلی کم تولید شده یا آن قدر حجمش محدود است که می توان گفت اصلا تولیدات مناسبی در این زمینه نداشته ایم.

نگاه غربی دلیل اصلی عمیق نبودن پژوهش های رضوی
وی با بیان این که متاسفانه آثار پژوهشی و مقالات علمی عمیق  و شایسته درباره تنها امام سرزمین ایران تولید نشده یا خیلی کم تولید شده است، گفت: یکی از دلایل اصلی عدم توفیق در این زمینه سمت و سوی علمی و تحقیقی پژوهشگران ایرانی است که در طول چند دهه ی اخیر تحت تاثیر پژوهش های غربی قرار گرفته است؛ پژوهش هایی که بیش از هر چیز در مبانی و چارچوب های خویش با نگاه مادی و زمینی به موضوعات مختلف می نگرد. این موضوع سبب نادیده گرفتن پژوهش هایی در جنبه های آیینی و معنوی شده است.
این پژوهشگر حوزه رضوی یکی از مهم ترین خلاها و موانع بر سر راه پژوهش ها در حوزه سیره و فرهنگ رضوی را مربوط به نظام و ساختار آموزشی دانست و افزود: فقدان ارتباط منسجم و منطقی بین دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در این خصوص نیز از دیگر موانع انجام چنین پژوهش هایی است.
پیشنهاد تاسیس رشته ادبیات رضوی
خلیلی با اشاره به اینکه در حوزه ادبیات رضوی برای مخاطب داخلی و خارجی اثری برجسته تولید نشده است، گفت: این مشکل به نظرم برگرفته از ایراد بسیار حیاتی دیگری است که در متن ساختار آموزشی رشته ی زبان و ادبیات فارسی در کشور ما حاکم است. با ملاحظه ای به سرفصل های درسی  و گرایش های این رشته در کشور، جای خالی ژانرهای مختلف از جمله ژانرهایی با موضوعات آیینی مشاهده می شود. طبعا فقدان چنین ژانرهایی و به جای آن توجه به گرایش های نه چندان مهم، سبب ایجاد ضعف هایی در ادبیات ما شده است که از جمله ی آن همین عدم شکل گیری و برجستگی ادبیات رضوی است. البته با ایجاد گرایش های مختلف در رشته ی ادبیات می توان این ضعف را از بین برد که متاسفانه هنوز تجدید نظر خاصی در این حوزه انجام نگرفته است.من به عنوان یک پژوهشگر رضوی که تخصص ادبیات دارم پیشنهاد می کنم رشته ادبیات رضوی در  دانشگاه های کشور تاسیس شود.

محدود نشدن تولیدات جشنواره در دایره مخاطبان خاص
خلیلی با اشاره به تاثیرات جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در ترویج فرهنگ رضوی گفت: ما ایرانی ها پیوند و ارادت قلبی خاصی نسبت به امام رضا(ع) داریم و قطعا این جشنواره می تواند از کانال همین علاقه ی قلبی، فرهنگ، آموزه ها و اندیشه های آن حضرت را ترویج دهد و آن را در ذهن و طبع دانش پژوهان و هنرمندان ایرانی نهادینه کند.
اما این جشنواره باید بتواند سبک و سیاق و منش و فرهنگ و آموزه های امام رضا(ع) را  با زبانی فراگیر و برای سلایق مختلف منتشر کند. این ترویج وقتی از کانال هنر ، فرهنگ و ادب اتفاق می افتد قطعا ماندگار می شود به شرطی که در دایره ی مخاطبان خاص خلاصه و محدود نشود و به بستر جامعه و میان عموم مردم کشانده شود.

بعد علمی همایش های رضوی تقویت شود
وی به برگزاری همایش های علمی پژوهشی رضوی در کرمانشاه در قالب برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) که عمدتا رویکرد ادبیات رضوی دارد، اشاره و خاطرنشان کرد: از آن جایی که افتخار حضور در چندین دوره این همایش ها را داشتم به جرات می توانم ادعا کنم که یکی از مهم ترین راه های شناخت  امام رضا(ع) در این همایش ها در حال انجام است. محورهای موضوعی خاصی که هر سال به وسیله ی دست اندرکاران این همایش مطرح می شود به جنبه های مختلف سیمای امام رضا(ع) در ادبیات پرداخته به گونه ای که می توان در آینده با پژوهش های هر ساله ی این همایش، فرهنگ جامعی از شناخت و حضور امام در آیینه ی ادبیات فارسی داشته باشیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به برگزاری همایش سیمای امام رضا (ع) در فرهنگ و ادب عامه در قالب پانزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در کرمانشاه، به ارائه پیشنهاداتی در خصوص برگزاری مناسب این همایش پرداخت و گفت: دست اندرکاران برگزاری این همایش می توانند با همکاری استادان ادبیات فارسی در سایر دانشگاه ها و پژوهشگرانی که سال های مداوم در این همایش با نگارش مقاله همکاری کرده اند، انجمنی را ایجاد کنند تا در موضوعات مختلف به تقویت بعد علمی همایش بپردازند. همچنین می توان بستری فراهم کرد تا علاقمندان و مشتاقان و صاحب نظران بتوانند پیشنهادات خود را به کمیته اجرایی همایش برسانند تا بعد از بررسی و تحقیق در صورت لزوم این نظرات و پیشنهادات در جهت بهبود هرچه بهتر و سریع تر همایش به کار گرفته شود.

ضرورت اطلاع رسانی مناسب 
وی اطلاع رسانی جامع و کامل در میان سایر اقشار جامعه از جمله پژوهشگران حوزه های مختلف علمی و آموزشی را یکی از راه های پرکردن خلاهای پژوهشی در حوزه فرهنگ رضوی عنوان و خاطرنشان کرد: ایجاد زمینه ها و بسترهای مادی و معنوی برای پژوهشگرانی که در این حوزه کار می کنند، می تواند در کاهش این خلاها  اثرگذار باشد.
خلیلی با اشاره به اینکه اولین گام برای مطرح شدن کارهای تحقیقاتی محققان و پژوهشگران در همایش های عملی و پژوهشی بیرون کشیدن این قبیل همایش ها و جشنواره ها از دل تالارها و سالن های اجتماعات است، افزود: بروز و ظهور این پژوهش ها در میان مردم سبب گسترده تر شدن سیره، فرهنگ، معارف و ادب رضوی و نیز تقویت شور و شوق به آن امام همام در سطح جامعه می شود.

۲۹ دی ۱۳۹۵ ۱۴:۱۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.