اخبار

در نشست خبری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع)؛ برنامه‌های پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) تشریح شد

در نشست خبری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع)؛ برنامه‌های پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) تشریح شد
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) در نشست خبری با خبرنگاران برنامه‌های جشنواره فرهنگی هنری امام رضا (ع) را تشریح کرد.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، اکبر شیخ طی سخنانی در ابتدای این نشست خبری گفت: برنامه‌های بسیاری برای جشنواره پانزدهم در نظر گرفته‌شده است، که در زمینه‌های فرهنگی، هنری، پژوهشی، سینمایی، مطبوعاتی، دیجیتالی، دانشگاهی، کانون پرورش فکری، هنری، کتابخانه‌های عمومی، مساجد سراسر کشور و هیئت‌های مذهبی و ... برگزار خواهد شد.
 
افزایش 50 درصدی برنامه‌های جشنواره پانزدهم

وی با اشاره با افزایش 50 درصدی حجم فعالیت‌ها در جشنواره پانزدهم؛ بیان کرد: جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) با همکاری بیش از 20 هزار نفر اداره می‌شود.
وی با بیان اینکه در جشنواره گذشته 17 دانشگاه در این جشنواره شرکت داشتند؛ افزود: امسال با افزایش 16 دانشگاه به 33 دانشگاه بزرگ افزایش‌یافته است که این دانشگاه‌ها دانشگاه‌های کوچک را در بر خواهند گرفت.
دبیر جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) اظهار کرد: در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) 90 هزار هیئت مذهبی به‌صورت مستقیم این رخداد فرهنگی را یاری خواهند نمود.
وی تصریح کرد: این جشنواره با همکاری 2 هزار و 276 دانشگاه و دانشکده  و مراکز آموزش عالی، 954 کانون فرهنگی آموزش، 3500 کتابخانه عمومی سراسر کشور، 8 هزار امام‌زاده و بقاع متبرکه و 35 اصناف، 22 هزار کانون مساجد و ... 134 هزار و 765 برنامه اجرا خواهد نمود و عمده برنامه‌ها در دهه کرامت است.
شیخ با بیان اینکه این جشنواره برای اولین بار در خانه امام رضا (ع) برگزار خواهد شد و حدود 600 میهمان از خارج مشهد در آن حضور خواهند داشت.
وی تقدیر از میهمان ویژه برای هر بخش داخل و خارج کشور و تقدیر از 4 خادم نمونه فرهنگ رضوی در داخل و 4 خادم نمونه فرهنگ رضوی در خارج از کشور ازجمله برنامه‌های جشنواره پانزدهم اعلام کرد.

جشنواره‌ای به گستره 77 کشور
دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) در ادامه به اشاره برنامه‌های حوزه بین‌الملل در جشنواره پانزدهم بیان کرد: این جشنواره در 77 کشور 2600 برنامه مردمی در نظر گرفته‌شده است؛ همچنین 3 برنامه در این حوزه در طول سال 2017  و دوره پایتختی مشهد برای فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود.
وی گفت: برنامه‌های بین‌المللی جشنواره پانزدهم با همکاری سازمان فرهنگ و امور ارتباطات اسلامی، مجمع جهانی اهل‌بیت، وزارت امور خارجه، تقرب مذاهب اسلامی و جامعه‌المصطفی انجام برگزار خواهد شد.
 وی با اشاره به رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017، اظهار کرد: برگزاری مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی با حضور خادمان ادوار 14 گانه جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) و برگزاری دومین همایش بین‌المللی بانوان مروج فرهنگ رضوی ازجمله برنامه‌های جشنواره در دهه کرامت است، همچنین سه برنامه نیز در طول سال 2017 عملیاتی می‌شود.
شیخ  برگزاری شش همایش علمی منطقه‌ای با مشارکت نهادهای همکار در کشورهای روسیه، هند، اندونزی، برزیل، افغانستان و لبنان، برگزاری نمایشگاه ویژه آثار فاخر نقاشی از اساتید برجسته آلمان، روسیه و چین، برگزاری هفته‌های فرهنگی در این سه کشور از دیگر برنامه‌های جشنواره پانزدهم عنوان کرد.
 
نهادینه‌سازی فرهنگ رضوی از کودکستان تا دانشگاه
شیخ گفت: در حوزه مفهومی یا پژوهش‌های علمی حدود 273 عنوان کتاب از جشنواره و 51 کتاب توسط انتشارات امر ولایت توزیع‌شده است؛ آثاری نیز در حوزه پژوهشی در دست تألیف است.
وی با تأکید بر گذر از تبلیغات و پرداختن به بحث مفهومی و عمقی گفت: بحث مفهومی در جامعه اثرگذارتر است.
وی با بیان اینکه باید در بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) تألیفات یا نشریاتی با کمک همه صاحب‌نظران در حوزه فرهنگی به‌ویژه فرهنگ رضوی تولید شود؛ افزود: همه نهادها ازجمله آموزش‌وپرورش باید فرهنگ رضوی را از کودکستان تا دانشگاه نهادینه نمایند.
 
فعالیت گسترده در حوزه نشر و پژوهش
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) با بیان اینکه در حال انعقاد 4 تفاهم‌نامه با بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی، بنیاد پژوهش‌های استان قدس رضوی، دانشگاه و مدرسه عالی شهید مطهری هستیم؛ افزود: در نظر داریم مجموعه دست‌نوشته‌های علامه عطاردی یکی از شخصیت‌های بارز فرهنگی به مرحله تدوین و چاپ برسانیم.
وی تصریح کرد: تولید کتابچه با موضوعات مختلف، مجموعه چهارجلدی سبک زندگی به زبان عربی و انگلیسی در تیراژ بالا ازجمله برنامه‌های موردنظر بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) است.
دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویان در حوزه سیره رضوی را از  دیگر برنامه‌های بنیاد اعلام کرد و گفت: هفته سوم اردیبهشت نمایشگاه و فروشگاهی از آثار 14 سال جشنواره‌های رضوی افتتاح خواهد شد که در آن تمام تولیدات جشنواره‌های فرهنگ رضوی در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

دفتر مرکزی خبرگزاری فرهنگ رضوی به مشهد منتقل می‌َشود
وی با بیان اینکه خبرگزاری فرهنگ رضوی باید به مشهد منتقل شود؛ افزود: خبرگزاری فرهنگ رضوی متعلق به بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) است، با استقرار آن در مشهد جامعه مخاطب آن چندین هزار برابر می‌شود.
وی تصریح کرد: با توجه به حضور بیش از 25 میلیون زائر داخلی و خارجی در مشهد، معتقدیم این خبرگزاری باید در پایتخت فرهنگی جهان اسلام باشد و برای این مهم دو زبان انگلیسی و عربی آن نیز راه‌اندازی می‌شود.
وی افزود: تا پایان سال دفتر این خبرگزاری در مشهد و 15 دفتر در 15 استان افتتاح خواهد شد.
وی افزود: ما بنا داریم جشن کرامت را مردمی‌تر کنیم. اگر موفق شویم در شورای فرهنگ عمومی کشور همه شهرهای ایران اسلامی یک نمایشگاه دهه کرامت برگزار کنند
شیخ همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره پیامک رضوی؛ گفت: این جشنواره در جشنواره پانزدهم  گنجانده خواهد شد، که تلخیص و کتاب‌های خوبی برای آن ایجاد خواهد شد.
در ادامه جلسه مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام‌رضا علیه‌السلام به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

برنامه‌ریزی برای تولید فیلم و سریال فاخر
اکبر شیخ در پاسخ به سؤالی با اشاره به تأثیرگذاری  زبان فیلم بر مخاطبان در زمینه ترویج فرهنگ رضوی افزود: با مطالعات انجام‌شده با کمک آستان قدس رضوی، بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع)، شهرداری مشهد، صداوسیما و بنیاد سینمایی فارابی می‌توانیم سریال های فاخری در مورد امام رضا (ع) تولید کنیم که بنیاد سینمایی فارابی در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.
دبیر جشنواره فرهنگی بین‌المللی امام رضا (ع) علت حضور این نهادها برای تولید فیلم را جلوگیری از موازنه کاری عنوان کرد.

استفاده از ظرفیت حوزه‌های علمیه در دستور کار بنیاد
وی در  پاسخ به یکی از خبرنگاران درباره همکاری  حوزه های علمیه با برنامه های جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) گفت: حوزه علمیه به‌عنوان پایگاه علمی و اسلامی مکمل برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) است و باید در این رخداد بزرگ از ظرفیت حوزه‌ها استفاده بیشتری شود.
وی تصریح کرد: اگرچه شورای علمی و پژوهشی، مبلغین، جشنواره پانزدهم در فعالیت های کارشناسی از حوزه علمیه هستند امسال نیز از حوزه علمیه خواهران  در برنامه ها استفاده خواهد شد.
دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) در خصوص بودجه تخصیص  داده شده برای جشنواره پانزدهم امام رضا(ع) اظهار کرد: بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است  و ردیف بودجه خود را از این وزارت دریافت می‌کند.
وی با اشاره به ضرورت پوشش خبرهای بخش بین الملل جشنواره پانزدهم گفت: پوشش خبرهای جشنواره پانزدهم در حوزه بین الملل یکی از درخواست‌های بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) از وزارت امور خارجه، بخش بین‌الملل  و صداوسیما است.

ایفای نقش بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) در مناسبت‌های مذهبی
وی بابیان اینکه تاکنون بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) در دهه اول محرم و دهه آخر صفر نقش مؤثری در برنامه‌های فرهنگی نداشته است؛ افزود: برای تحقق این مسئله در حال تهیه برنامه هستیم تا بنیاد نقش اصلی خود را در مراسم های مذهبی در داخل و خارج از کشور ایفا کند.

برپایی نمایشگاه دائمی محصولات رضوی
شیخ از برگزاری نمایشگاه و فروشگاه عرضه محصولات تولیدشده ۱۴ دوره گذشته جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) از اواسط اردیبهشت‌ماه جاری در مشهد خبر داد و گفت: این نمایشگاه دائمی بوده و در صورت انعقاد قرارداد با نهادهایی همچون دانشگاه و یا ادارات تبلیغات استان‌ها، امکان عرضه محصولات و تولیدات در سایر استان‌ها را نیز خواهیم داشت.
وی تأکید کرد: بنیاد فرهنگی  بین‌المللی امام رضا (ع) علاوه بر دهه کرامت در تمام مراسم‌هایی که به مباحث فرهنگی  ختم می‌شود با انگیزه وارد خواهد شد.
وی در ادامه به بازنگری برنامه‌های جشنواره اشاره کرد و افزود: بعد از اتمام اختتامیه جشنواره پانزدهم طی فراخوان بسیار بزرگ مبنی بر ارائه پیشنهاد‌ها و انتقادات در مورد جشنواره بازنگری اساسی انجام خواهد شد و  فعالیت های بنیاد از کار تبلیغی صرف نظر و به کار مفهومی، عمقی و علمی سوق داده می‌شود.

 


۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۰۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.