اخبار

از بعثت او جهان جوان شد گیتی چو بهشت جاودان شد

از بعثت او جهان جوان شد گیتی چو بهشت جاودان شد
بی‌تردید، بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص)، فصلی تازه در تاریخ بشریت رقم زد. با برانگیخته شدن آخرین پیامبرخدا(ص)، پروردگار سبحان، کامل‌ترین دین را به نوعِ بشر هدیه کرد. این واقعه مهم، سرآغاز بیداری و رسیدن به کمال مطلوبی است که همه انبیای الهی وعده آن را داده بودند.

یکی از پرسش‌هایی که ممکن است در این باره، در ذهن هر مسلمان مؤمنی نقش ببندد، این است که بر حضرت ختمی‌مرتبت(ص)، در لحظات مبعوث شدن به نبوت، چه گذشت؟  آنچه در پی می‌آید، فرازهایی از جلد نخست کتاب ارزشمند «فروغ ابدیت»، نوشته آیت‌ا... جعفر سبحانی است که در آن، چگونگی نزول نخستین وحی و بعثت نبی‌ مکرّم اسلام(ص) شرح داده شده است.
امین قریش در کوه نور
کوه نور، در شمال «مکّه» قرار دارد و طی نیم ساعت، می‌توان به قله آن صعود کرد. ظاهر این کوه از تخته سنگ های سیاهی تشکیل شده است و کوچک‌ترین آثار حیاتی در آن دیده نمی‌شود. در نقطه شمالی آن، غاری است که انسان پس از عبور از میان تخته سنگ‌ها، می‌تواند به آن برسد که ارتفاع آن، به اندازه قامت یک انسان است. قسمتی از داخل غار، با نور خورشید روشن می‌شود و قسمت‌های دیگر آن، در تاریکی دائمی فرو رفته است. این غار، شاهد وقایعی بوده است که امروز هم، مردم به عشق شنیدن آنها، به آن روی می آورند و با تحمل رنج‌های فراوان، خود را به آن می رسانند. گویی آن غار نیز، با زبان حال خود، به بازدیدکنندگان می‌گوید: «این نقطه عبادتگاه «عزیز قریش» است. او شب ها و روزها، پیش از آن که به مقام رسالت برسد، در اینجا به سر می برد. وی، این محل دور از غوغا را، برای عبادت و پرستش انتخاب کرده بود. تمام ماه‌های رمضان را در این مکان می‌