اخبار

با مدیرعامل بنیاد امام رضا(ع): جشنواره‌ای با 140 هزار برنامه و 100 هزار مجری

با مدیرعامل بنیاد امام رضا(ع): جشنواره‌ای با 140 هزار برنامه و 100 هزار مجری
در گوشه و کنار این سرزمین رویدادهای فرهنگی و هنری بسیاری برگزار می‌شود اما امروز درباره جشنواره‌ای صحبت خواهیم کرد که 100 هزار نفر درگیر برگزاری آن در 77 کشور هستند، جشنواره‌ای که 140 هزار برنامه خواهد داشت. ‌صحبت از جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) است که امسال پانزدهمین دوره برگزاری خود را پشت سر خواهد گذاشت، اما این جشنواره امسال تفاوت‌های چشمگیری خواهد داشت که مهم‌ترین دلیل آن را باید در این نکته جستجو کرد که پس از سال‌ها ثبات مدیریت، امسال تغییراتی در مدیریت بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) ایجادشده است و دکتر اکبر شیخ مسئولیت بنیاد و جشنواره امام رضا(ع) را برعهده‌گرفته است و همین بهانه‌ای شد تا پای صحبت‌های او بنشینیم.
نخستین پرسش ما از دکتر اکبر شیخ این بود که متأسفانه معمولاً هر مدیری که به یک مجموعه وارد می‌شود دست به انکار و گاه تخریب گذشته می‌زند شما تا چه اندازه در فکر تغییر گذشته هستید، گفت: هر مدیری می‌آید یک سری برنامه‌هایی دارد، ما هم در همین مسیر حرکت می‌کنیم و سعی داریم ازنظر کیفی و کمی برنامه‌ها را روبه‌جلو ببریم،‌ زمانی که مسئولیت بنیاد امام رضا(ع) به بنده سپرده شد برنامه‌های جشنواره پانزدهم 50 درصد بسته‌شده بود و ما باید ادامه می‌دادیم ولی این به آن معنا نیست که کار جدیدی شروع نکنیم، دو مسئله مهم برای ما وجود داشت، نخست آن‌که ما از سطح تبلیغی گذر کنیم و به محتوا بیشتر توجه کنیم و دوم این‌که حوزه خارج از کشور و بخش بین‌الملل را فعال‌تر از قبل کنیم.
شیخ افزود: ما توانستیم در داخل کشور با ایجاد 8 تفاهم‌نامه همکاری علمی، آموزشی و فرهنگی در حوزه ترویج فرهنگ رضوی ازجمله بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء حضرت آیت‌الله جوادی آملی، دانشگاه و مدرسه عالی شهید مطهری، بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی و ... حرکت جدی را در این زمینه انجام دهیم.
او ادامه داد: ما یک مجموعه هشت‌جلدی سبک زندگی سیره رضوی داشتیم که از قبل انجام‌شده بود، آن را تلخیص کرده و سپس به 14 زبان دنیا ازجمله عربی، انگلیسی ، اردو، ترکی و ... ترجمه و منتشر خواهد شد.
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: یک اقدام دیگر ما این بود که بحث شورای پژوهشی را به‌صورت جدی پیگیری کردیم ترکیب آن را اضافه و تقویت کردیم و در سال از 8 پایان‌نامه برتر حوزه رضوی و 8 رساله دکتری حمایت خواهیم کرد تا این شورای پژوهشی خروجی ملموسی داشته باشد.
دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) تأکید کرد: عزیزان ما 14 جشنواره را باعزت و آبرومندانه برگزار کردند اما یک‌چیزی مغفول مانده است این‌که تمام تولیدات ما عرضه نشده است ما باید به فکر توزیع باشیم تا به نحو مطلوبی به دست مخاطب برسد. در همین راستا برای اولین بار فروشگاه و نمایشگاه آثار جشنواره‌های رضوی را در دستور کار خود قراردادیم که مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
فرصت 45 روزه برای آسیب‌شناسی
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) در بخش دیگری از صحبت‌هایش به جشنواره پانزدهم اشاره کرد و گفت: ما در فکر این هستیم که بتوانیم بعد از اختتامیه یک فرصت 45 روزه را ایجاد کنیم، برای آسیب‌شناسی مجموعه فعالیت‌های بنیاد امام رضا(ع)، برای جشنواره شانزدهم قاعدتاً باید رویکردها فرق کند چون یکی از کارهایی که انجام می‌دهیم جشنواره است که خود جشنواره هم نیاز به ساماندهی مجدد دارد، رویکرد ما تغییر هست البته با احترام به قبل، ما هشت کشور را مشخص کردیم با هماهنگی دانشگاه‌های آن کشورها بتوانیم همایش‌های علمی داشته باشیم ، محتوا بفرستیم، آثار هنری و نمایشگاهی ارسال کنیم.
 
دکتر شیخ ادامه داد: ترویج فرهنگ رضوی به نقاط محروم را هم در نظر داریم، بخصوص جایی که دوستان اهل سنت هستند این فعالیت‌ها را پررنگ‌تر داشته باشیم. آنچه من روی آن تأکیددارم و به آن باور دارم حرکت در مسیر گسترش فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی با محوریت فرهنگ رضوی است ، دوستان نهاد کتابخانه‌های عمومی هم با ما همکاری خوبی دارند ما با این برنامه دو هدف‌داریم یکی ترویج فرهنگ رضوی و دوم لبیک گفتن به منویات مقام معظم رهبری در حوزه مطالعه و ترویج سنت کتاب‌خوانی و امسال یک‌قدم بزرگ در این رابطه برداشته‌ایم.
100 هزار نفر، 140 هزار برنامه
جزئیات جشنواره پانزدهم امام رضا(ع) پرسش دیگری بود که با شیخ در میان گذاشتیم، او گفت: امسال جشنواره در 77 کشور و 2400 نقطه فعالیت خواهد داشت و موضوع 2017 مشهد که پایتخت فرهنگی جهان اسلام خواهد بود را بسیار پررنگ در ابعاد جهانی خواهیم داشت. در داخل کشور هم جشنواره در دوره گذشته حدود 38 هزار برنامه داشت ما آمدیم دانشگاه‌ها را بیشتر درگیر کردیم و از طرفی هیئت‌های مذهبی را هم به میدان آوردیم تا هرچه بیشتر به سمت مردمی شدن جشنواره گام برداریم، اکنون 100 هزار نفر در حوزه جشنواره رضوی تلاش می‌کنند من هم یک نفر از این 100 هزار نفرم و امسال 140 هزار برنامه خواهیم داشت.
شیخ ادامه داد: در تولید محتوا هم تلاش ویژه‌ای شده است برای اولین بار آمدیم در یک لوح فشرده 40 اثر ارزشمند، در گونه‌ها و فرم‌های مختلف اعم از شعر، خطاطی، حدیث مبارک رضوی، هنرهای تجسمی و ... تدارک دیدیم و به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم تا در قالب یک نمایشگاه به نمایش درآید. تلاش‌ها بر این است که در دهه کرامت رنگ و بوی شهرها هم‌تغییر کند و مردم محور کار باشند و مثل دهه محرم، نیمه شعبان، ماه مبارک رمضان و ... این خود مردم باشند که آن را گرامی بدارند.
تغییرات در اختتامیه
آخرین بخش از صحبت‌های دکتر شیخ ، مدیرعامل بنیاد امام رضا(ع) و دبیر پانزدهمین جشنواره امام رضا(ع) به جزئیات افتتاحیه و اختتامیه این رویداد اختصاص داشت، او گفت: افتتاحیه انشاء الله در سالروز ولادت حضرت معصومه(س) در قم خواهد بود و اختتامیه هم در مشهد با چند تغییر برگزار می‌شود.
او افزود: ما تصمیم گرفتیم جشن امام رضا (ع)را به خانه امام رضا(ع) بیاوریم، این مطالبه بزرگان استان هم بوده است، پس تصمیم گرفتیم اختتامیه را در حرم برگزار کنیم، دومین تغییر در زمان برگزاری اختتامیه است، مراسم را از بعد نماز مغرب و عشاء به قبل نماز آوردیم. دلیل هم دارد، خیلی از مشتاقان و مراجعه کنندگآن‌که می‌خواهند در اختتامیه شرکت کنند دلشان می‌خواهد نماز شب میلاد را در حرم بخوانند و از طرفی در جشن‌های فاخر و معنوی شب میلاد هم شرکت کنند. تفاوت سوم هم این است که ما امسال از اقلیت‌های مذهبی هم دعوت کردیم، از علمای اهل سنت و نمایندگان محترم اهل سنت. انشاء الله که اختتامیه امسال در مقایسه با سال گذشته خروجی بهتری داشته باشد.
شیخ در پایان گفت: من با تمام وجود از مدیران قبلی که زحمت کشیدند قدردانی می‌کنم و ما هم بر اساس مسئولیتمان تلاش می‌کنیم که بهتر از قبل انشاء الله فعالیت‌های جشنواره و بنیاد ادامه یابد.
۲۴ تیر ۱۳۹۶ ۱۰:۲۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.