اخبار

ویژگی های برجسته امام رضا (ع)

ویژگی های برجسته امام رضا (ع)
پاسخگویی به شبهات زیادی که بر مسائل فکری و عقیدتی در شرایط اجتماعی خاصی که در دوران امامت ایشان حاکم بود یکی از موفقیت‌های ایشان است.

به گزارش رابط خبری بنیاد بین المللی امام  رضا (ع) در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛ حجت الاسلام رحیم جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، یکشنبه( ۸ مرداد ) در آیین پایانی همایش علمی پژوهشی سیمای امام رضا (ع) در فرهنگ و ادب عامه که در مجتمع فرهنگی و هنری وحدت برگزار شد، گفت: امام رضا (ع) در میان معصومین (ع) سه ویژگی برجسته دارد که البته به معنای سلبی برای دیگر معصومین(ع) نیست ولی به واسطه برخی اقداماتی که انجام دادند به این ویژگی های خاص شهرت دارند.

 وی افزود: ائمه اطهار(ع) انوار مقدسه ای هستند که علمشان لدنی است و هر آنچه خوبی است در وجود این بزرگواران تمام و کمال است. 

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، با بیان اینکه عالم آل محمد بودند را اولین ویژگی شاخص امام رضا(ع) برشمرد و گفت: دو ویژگی و مشخصه دیگر نیز به اعتبار همین عالم آل محمد بودن شکل گرفته است.

وی بیان کرد: پاسخگویی به شبهات زیادی که بر مسائل فکری و عقیدتی در شرایط اجتماعی خاصی که در دوران امامت ایشان حاکم بود یکی از موفقیت‌های ایشان است.

 حجت الاسلام جعفری، حدیث سلسلة الذهب را یکی دیگر از ویژگی های شاخص امام رضا(ع) برشمرد و گفت: این حدیث معروف و مشهور در تمام منابع شیعه و اهل سنت تایید شده است و ماهیت آن در خصوص امامت و خلافت است.

 وی اظهار کرد: حدیث سلسله الذهب مبتنی بر تسلط علمی و توان کاملاً عقیدتی و فکری امام رضا(ع) است که بر اساس یک اندیشه چهارچوب دار و منطقی قوی این موضوع با اهمیت که آثار اجتماعی سیاسی و فرهنگی زیادی بر آن مترتب است را در یک قالب روایی با این تفصیل بیان کرده اند.

جعفری، یکی از بحث های خاص در جشنواره امام رضا(ع) در فرهنگ و ادب عامه را ویژگی عالم آل محمد بودن این امام همام برشمرد و ابراز کرد: بررسی ابعاد علمی و پژوهشی با محوریت امام رضا(ع) در استان کرمانشاه یک افتخار بزرگ برای استان ماست. 

وی با اشاره به برگزاری پانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در بیش از ۸۰ کشور جهان، گفت: بیش از ۳۵۰ مرکز دولتی و غیر دولتی در ایران به صورت علمی و تخصصی درگیر مباحث پژوهشی در خصوص ابعاد مختلف شخصیت امام رضا(ع) هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، در ارائه گزارشی از همایش علمی پژوهشی امام رضا(ع) در فرهنگ و ادب عامه، عنوان کرد: ۴۰ مقاله علمی پژوهشی به دبیرخانه همایش ارسال شد و با نگاه فنی علمی و تخصصی توسط هیئت داوران مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

وی گفت: به پشتوانه این اتاق فکر و اندیشه ورز؛ ۱۱ مقاله از نقاط مختلف کشور برگزیده شد که در این مراسم شاهد ارائه چکیده تعدادی از این مقالات خواهیم بود.

 حجت الاسلام جعفری، خاطرنشان کرد: مقالات ارسالی از استان های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، لرستان، خوزستان، ایلام، مازندران، همدان، کرمانشاه، اردبیل، یزد، کهکیلویه و بویر احمد، گلستان و چهارمحال بختیاری به دبیرخانه جشنواره واصل گردید.

۸ مرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۲۶

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.