اخبار

همایش علمی -پژوهشی امام رضا )ع( و دفاع مقدس به کار خود پایان داد.

همایش علمی -پژوهشی امام رضا )ع( و دفاع مقدس به کار خود پایان داد.
به گزارش دفتر نمایندگی بنیاد امام رضا (ع) در کرمانشاه امروز چهارم دیماه آیین پایانی همایش علمی و پژوهشی امام رضا (ع) و دفاع مقدس از سری برنامه های هفدهمین جشنواره سراسری امام رضا (ع) با معرفی برگزیدگان اول تا هشتم در مجتمع فرهنگی و هنری وحدت برگزار شد.
دکتر علیرضا کریم‌دادیان معاون علمی و پژوهشی بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) با بیان اینکه طی ۱۷ سال گذشته جریان‌های مختلفی در بخش‌های مختلف به تشریح و نهادینه کردن فرهنگ امام رضا (ع) پرداختند، نتیجه آن را جریان سازی خوب انجام شده در این زمینه دانست.

او جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) را نیز از جمله این این رویداد‌ها دانست و گفت : از سال ۱۳۹۲، دبیرخانه جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) به بنیاد تبدیل و ردیف مستقلی هم برای آن در نظر گرفته شد.

معاون علمی و پژوهشی بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) با اشاره به برنامه‌های مختلفی که از سوی این بنیاد در استان‌های مختلف در نظر گرفته می‌شد، گفت: از دو سال قبل تصمیم گرفتیم تغییرات جدی در برنامه‌ها ایجاد کنیم و با توجه به اینکه جریان سازی مد نظر ما انجام شده بود، به سمت کیفی سازی برنامه‌ها و خروجی محور کردن آن‌ها برویم.

دکتر کریم‌دادیان گفت: از همین رو در سه استان از جمله کرمانشاه برنامه‌های تخصصی در نظر گرفته شد که برنامه کرمانشاه همایش‌های علمی _پژوهشی بود.

او افزود: امسال هم تغییراتی در موضوع این همایش‌های علمی و پژوهشی ایجاد کردیم که همراه کردن آن با بحث دفاع مقدس بود.

معاون علمی و پژوهشی بنیاد امام رضا (ع) با بیان اینکه در ابتدای کار جا انداختن ارتباط بین فرهنگ امام رضا (ع) و دفاع مقدس کار دشواری بود، گفت: به تدریج این موضوع را جا انداختیم تا نتیجه آن برای استفاده نسل‌های بعدی ماندگار باشد.

کریم‌دادیان اشاره‌ای هم به سایر برنامه‌های در دست انجام بنیاد امام رضا (ع) داشت و افزود: تدوین بانک جامع اطلاعاتی رضوی یکی از مهمترین برنامه‌های در دست اجرا است.

او با بیان اینکه تلاش داریم در قالب این بانک اطلاعاتی همه کار‌هایی که در بخش‌های مختلف در زمینه فرهنگ امام رضا (ع) انجام شده از جمله جشنواره‌ها، حدود ۴۰۰ پایان نامه‌ای که داریم و ... را جمع آوری کنیم، گفت: این کار هم بانک اطلاعاتی جامعی را در اختیار محققین قرار می‌دهد و هم جلوی موازی کاری را خواهد گرفت.

معاون علمی و پژوهشی بنیاد امام رضا (ع) همچنین از چاپ یبش از ۲۷ شماره نشریه "فرهنگ رضوی" خبر داد و با بیان اینکه این نشریه جزو مجلات معتبر و برتر است، افزود: حمایت از پایان‌نامه‌های ارشد، دکترا و حوزه‌ها را نیز در برنامه داریم.

یکی از نقاط برجسته این همایش دعوت از قاری و محقق و مبلغ برجسته کشور دکتر جواد فروغی بود که با تلاوتی آیاتی از قرآن کریم به تشریح مبانی و مفاهیم این آیات پرداخت و گفت: بر اساس آنچه که در قران آمده انسان با رنج و درد آفریده شده و هدف از رنج انسان این است که بتواند از خود دفاع کند.

او مقدس‌ترین دفاع‌ها نزد خداوند را دفاع درونی و بیرونی دانست و گفت: دفاع درونی شامل دفاع انسان از روح خود در برار شیطان و وسوسه نفس است و دفاع بیرونی نیز دفاع از کشور، مردم و ناموس را شامل می‌شود.

فروغی با بیان اینکه اسلام دین جنگ نیست، گفت: اما خداوند از دفاع‌های مقدس انسان خرسند می‌شود.

او تاسی گرفتن از آیات قرآن و روشنگری و تبیین درست آن در شرایط کنونی را نیز برای جهان ضروری خواند و افزود: امروز که برخی با سوءاستفاده از نام دین و اسلام در دنیا به جنایاتی دست می‌زنند، وظیفه داریم واقعیات را در حد توان به گوش مردم دنیا برسانیم.

بهرام فاضلی زاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه و رئیس همایش هدف اصلی برپایی همایش‌های علمی و پژوهشی امام رضا (ع) را مطرح کردن فرهنگ رضوی برای عامه مردم و نهادینه کردن آن دانست.

او افزود: باید از ظرفیت‌های مختلفی که در حوزه فرهنگ و هنر داریم برای ترویج این فرهنگ استفاده کنیم.

فاضلی زاد از قرابت معنایی درونی فرهنگ امام رضا (ع) با فرهگ دفاع مقدس هم یاد کرد و افزود: با تاسی از این فرهنگ علوی توانستیم در برابر جنگی که بر اساس مستندات ۳۶ ملیت در آن علیه ایران حضور داشتند ایستادگی کنیم و یک وجب از خاک را به دشمن ندهیم.

او گفت: باید این فرهنگ را برای نسل آینده جوانان نیز مفتوح بگذاریم تا بتوانند در برابر هجمه دشمنان از آن بهره بگیرند .
پیمان جسری مدیر اجرایی و رئیس دبیرخانه همایش در پاسخ به این سوال که نقطه مهم و قوت همایش امسال را نسبت به سال قبل در چه دیدید؟ گفت :تجلی حضور علاقمندان و پژوهشگران در آیین پایانی همایش نقطه قوت واین همایش بود و اینکه تا آخر همایش و اهدای جوایز به برگزیدگان با شور و هیجان مثال زدنی ما را همراهی نمودند که جای تقدیر ویژه دارد.
جسری ضمن تشکر از هیئت علمی و داوران همایش به ویژه جناب آقای دکتر بیگ زاده دبیر محترم علمی همایش افزود: سطح کیفی آثار رسیده به همایش به گواه هیئت علمی ااز درجه اعتبار بالایی برخوردار بود و خوشبختانه رشد خوبی از نظر کیفیت نسبت به سنوات قبل داشتیم.
رئیس دبیرخانه همایش در پایان اشاره کرد : برگزیدگان همایش امسال ۸نفر از استان های کرمانشاه ، خراسان رضوی ، کردستان و اصفهان بودند که آثار این عزیزان به همراه دو اثر دیگر به تایید هیئت داوران در کتاب مجموعه مقالات همایش به زودی چاپ و توزیع خواهد شد.
۴ دی ۱۳۹۸ ۲۱:۰۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.